Chat with us, powered by LiveChat

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Gwałtowny wzrost cen nieruchomości, który obserwujemy, jest rezultatem dynamicznego wzrostu popytu oraz niskiej podaży na rynku. Wpływa to nie tylko na sam rynek nieruchomości, ale także na nastroje wśród  konsumentów. W obliczu malejącej liczby dostępnych mieszkań, konsumenci zmuszeni są podejmować szybkie decyzje, aby nie przegapić okazji. Rozpoczęły się wyścigi po mieszkanie, które wpływają na kurczącą się ofertę lokali każdego dnia, a ilość nowo wprowadzonych nieruchomości jest drastycznie niska.

Ogromną rolę w aktywizacji popytu na nieruchomości odgrywają atrakcyjne warunki kredytowe oraz możliwość wykorzystania budżetowych dopłat na spłatę kapitału zaciągniętego zobowiązania. Ta kombinacja czynników zaowocowała pojawieniem się na rynku grupy nabywców, której wcześniej nie mielibyśmy okazji obserwować. Za sprawą ożywienia rynku nieruchomości stoi program „Pierwsze Mieszkanie”, który wszedł w życie w lipcu.

Wszystkie te czynniki tworzą nową rzeczywistość na rynku nieruchomości, kształtując dynamiczne zmiany w cenach oraz zachęcając do podejmowania zdecydowanych działań ze strony konsumentów.

l

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi danymi z rynku nieruchomości:

1. Aktualnie obserwujemy mocne ożywienie sprzedażowe – chętnych na mieszkania jest bardzo dużo, ceny rosną w szybkim tempie, a ilość dostępnych nieruchomości drastycznie spada. Ceny we Wrocławiu wzrosły od czerwca 2023 roku o 3%!

l

2. Wciąż malejąca oferta powoduje wyścig po mieszkanie wśród kupujących. W lipcu w 17 badanych miastach odnotowano 102 710 unikatowych ogłoszeń. To oznacza spadek o ponad 7 tys. (6,6 %) ogłoszeń w ciągu zaledwie miesiąca – wskazują analitycy Otodom. W drugim kwartale na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali ponad 15,5 tys. mieszkań – tak wysoka sprzedaż miała ostatnio miejsce w III i IV kwartale 2021 roku.

l

3. Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% uruchomił popyt kumulowany przez wiele miesięcy, szczególnie wśród młodych ludzi mających trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Jeżeli zainteresowanie programem utrzyma się na tak wysokim poziomie do końca roku to wzrost cen na całym rynku w 2023 roku może przekroczyć nawet 10%! – mówią analitycy Otodom. W samym lipcu liczba wniosków kredytowych wzrosła trzykrotnie i wyniosła ponad 43 tys. – wzrost o 97,5% w porównaniu do czerwca.

l

4. We Wrocławiu sprzedaż wzrosła aż o 33% w stosunku do I kwartału, widoczny jest trwały trend rosnący – od dołka z III kwartału 2022. Poprzez małą ilość wprowadzonych mieszkań w lipcu oraz stabilną sprzedaż, liczba mieszkań w ofercie ponownie spadła do poziomu około 5 tys. lokali i kolejny raz ociera się o historyczne minima.

l

5. Aktualnie oferta mieszkań na wynajem delikatnie spadła, ale jest to spowodowane okresem przed rozpoczęciem roku akademickiego. Część mieszkań powróci na wynajem ze względu na przeniesienie się części najemców do gotowych mieszkań kupionych w programie Bezpieczny Kredyt 2%.

l

Nie odwlekaj decyzji o zakupie mieszkania!

W ramach naszej oferty dostępne są zarówno GOTOWE  mieszkania, jak i mieszkania w trakcie budowy, dostępne w trzech atrakcyjnych lokalizacjach: Miasto Ogród – Karłowice, Wybrzeże Reymonta – Śródmieście oraz Partynice House – Krzyki, Partynice. Ponad 140 mieszkań w ofercie objeta jest programem Pierwsze Mieszkanie.

Sprawdź: https://rafin-developer.pl/program-bezpieczny-kredyt/