Chat with us, powered by LiveChat

PIERWSZE MIESZKANIE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło pomysł na nowy rządowy program, który ma na celu pomoc osobom do 45 roku życia nabyć pierwsze mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie opiera się na dwóch założeniach:

 • Bezpiecznym kredycie 2%;
 • Koncie mieszkaniowym.

Dla kogo jest program?

Pierwsze Mieszkanie to program skierowany dla osób do  45. roku życia, które są zainteresowane kupnem swojego pierwszego mieszkania. Nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania.

Kto NIE będzie mógł skorzystać?

 • Jeśli ktoś ma lub miał mieszkanie (w tym dom jednorodzinny lub spółdzielcze prawo dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), nie będzie mógł skorzystać z tego programu.
 • Z programu nie będzie mogła skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, nawet jeśli darowizna została następnie cofnięta, bo to oznacza, że posiadała już kiedyś nieruchomość.
 • Do programu nie będą się kwalifikować małżeństwa, w których jedna osoba ma nieruchomość, nawet jeśli mają rozdzielność majątkową. „Jeżeli jeden małżonek ma nieruchomość, to znaczy, że mogą w tym mieszkaniu mieszkać. Jeśli z tego nie korzystają, to ich decyzja” – tłumaczył Buda. Podkreślił, że jeśli jeden z małżonków sprzeda swoje mieszkanie, to także nie będzie mógł skorzystać z programu.

Co wchodzi w skład programu?

Bezpieczny kredyt 2%. Będzie polegało to na gwarancji oprocentowania kredytu w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu mieszkaniowego dopłaci państwo. Ten filar programu skierowany jest dla osób, które myślą o zakupie mieszkania w najbliższym czasie, np. w ciągu roku.

„Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%” – wyjaśnia na swojej stronie MRiT.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

 • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
 • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Początkowo spłacany ma być głównie kapitał.

Ile można zaoszczędzić?

Według wyliczeń analityków HRE Investments zakładając, że warunki rynkowe będą niezmienne, to pojedynczy kredyt zaciągnięty na 30 lat i kwotę 500 tys. zł wymagać będzie ponad 235 tys. zł budżetowych dopłat.

Czy program będzie dobry i jak wpłynie na rynek nieruchomości?

 • Rata kredytu będzie niższa niż czynsz najmu (ograniczenie presji na rynku najmu)
 • Wpływ na budownictwo mieszkaniowe – w tym roku deweloperzy rozpoczęli o prawie 30% mniej nowych budów niż w analogicznym okresie przed rokiem. To już odbije się na mniejszej liczbie mieszkań oddawanych do użytkowania w kolejnych latach. Program Pierwsze Mieszkanie jest dla deweloperów dobrym powodem aby zacząć więcej budów i nie negocjować z funduszami inwestycyjnymi, które wymagają gwarancji stałej ceny i dyskonta.
 • Zwiększenie popytu i podaży.
 • Możliwość zakupu nieruchomości i spełnienia marzenia o posiadaniu własnego M.

Przykłady: