Chat with us, powered by LiveChat

Z historii Karłowic…

Początki

Karłowice tworzyły małą osadę na obrzeżach miasta. W 1911 roku niemiecki architekt Paul Schmitthenner przeprojektował ją w myśl koncepcji miasta-ogrodu, łączącej miasto z wsią, która była odpowiedzią na postępujący proces industrializacji i przeludnienia centrum. Już ponad 100 lat temu przewidziano, że ogrody staną się zbawieniem dla naszej przyszłości oraz nowym kierunkiem myślenia Wrocławian. Idea ta szczególnie przypadała do gustu elitom, które osiedlały się tutaj budując ekskluzywne wille. Karłowicki ryneczek z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu, a mieszkańcy mieli na nim do dyspozycji kasyno, modną kawiarnię, pocztę a nawet basen. Od 1928 roku miasto-ogród jest już częścią Wrocławia.

Lokalizacja

Karłowice rozciągają wzdłuż północnego brzegu Odry/ lewobrzeżnych tarasów Odry. Miejsce to słynie z ciekawej historii oraz unikalnej koncepcji urbanistycznej miasta-ogrodu, która tworzy harmonijną i kameralną przestrzeń miejską. Zamysłem tej idei jest połącznie bliskości centrum z walorami życia podmiejskiego. Niezwykle urokliwa, willowa zabudowa nadaje osiedlu niepowtarzalnego klimatu i charakteru.

Karłowice dziś

Miłośnicy Karłowic twierdzą, że to nie tylko osiedle – to styl życia. Jedyna taka, bezkompromisowa lokalizacja we Wrocławiu, łącząca bezpośrednią bliskość centrum oraz naturalną atmosferę wypełnioną zjawiskową ilością zieleni i spokoju. Koncepcja architektoniczna miasta-ogrodu, która ukształtowała Karłowice sprawia, że spacerując wzdłuż jej alejek chciałoby się poznać każdy ich zakątek. Niezwykle urokliwa willowa zabudowa nadaje osiedlu niepowtarzalnego klimatu. Ponadto miejsce to jest doskonale skomunikowane i jednocześnie całkowicie osłonięte od ruchu ulicznego i turystycznego zgiełku, co pozwala poczuć beztroski klimat przedmieścia. Właśnie tutaj, w otoczeniu licznych terenów zielonych, przy ulicy Księdza Norberta Bończyka, rozkwita osiedle – Miasto Ogród Karłowice. Prawdziwa definicja solidnej lokalizacji.